Hanke, Valokuitu, Yleinen

Huoltokatko ti 17.6.2025 klo 06-07 (30 min)

Kirjoittanut Pukkikuitu Asiakaspalvelu · 32 sekuntia lukemiseen >

Pukkikuidun valokuituverkossa on huoltokatko tiistai-aamuna 17.6.2025 klo 06-07 välissä. Arvioitu kesto on alle 30 minuuttia. Huoltokatkon aikana yhteydet Pukkikuidun verkosta ulkomaailmaan sekä yhteydet ulkomaailmasta Pukkikuidun verkkoon voivat olla kokonaan tai osittain estettynä.

Huoltokatkon jälkeen Pukkikuidun valokuituverkko toimii jälleen normaalisti.

Huoltokatkos on seurausta Telian suorittamasta tietoliikennneverkon muutostyöstä. Huoltokatko ei ole seurausta Pukkikuidun toimista eikä Pukkikuitu pysty vaikuttamaan huototoimien ajankohtaan tai kestoon. Telian huoltotoimenpiteet vaikuttavat Pukkikuidun verkon toimintaan siitä syystä, että Pukkikuidun ulkomaailman yhteydet kulkevat toistaiseksi vain Telian verkon kautta. Pukkikuidun tavoitteena on vuoden 2025 aikana ottaa käyttöön varayhteyksiä, jotka eivät ole riippuvaisia Telian verkon toiminnasta.

Pukkikuitu seuraa huoltokatkoksen aikana häiriöitä yhteyksissä sekä toimenpiteiden etenemistä ja koordinoi tarvittaessa muiden operaattoreiden kanssa.

Pahoittelemme mahdollista haittaa huoltokatkosta.

Telian tiedoksianto huoltokatkosta:

Muutostyön kuvaus…….:
Tietoliikenneverkon muutostyö.
Muutostyö alkaa………….:17.06.2025 06:00 EET  / 17.06.2025 03:00 UTC
Muutostyö päättyy………:17.06.2025 07:00 EET  / 17.06.2025 04:00 UTC

Vaikutus:
Muutostyö aiheuttaa 30 minuutin eston yhteyksiin. Työn jälkeen yhteydet toimivat normaalisti.

Pukkikuidun vikatilanne korjattu

Pukkikuitu Asiakaspalvelu kategoriassa Hanke, Valokuitu, Yleinen
  ·   5 sekuntia lukemiseen

Pukkikuidun ensimmäiset laskut lähetetty

Pukkikuitu Asiakaspalvelu kategoriassa Hanke, Valokuitu, Yleinen
  ·   27 sekuntia lukemiseen

Pukkilan keskustassa tietöitä

Pukkikuitu Asiakaspalvelu kategoriassa Hanke, Valokuitu, Yleinen
  ·   17 sekuntia lukemiseen